parallax background

Kā apgriezt krūmmellenes? Soli pa solim!

Kāpēc jāveic krūmmelleņu apgriešana?

Pareiza atzarošana uzlabo gaisa cirkulāciju, atver auga centru saules gaismai un samazina slimības.

Ikgadējā atzarošana uztur produktivitāti, veicinot jaunu augļus ražojošu stublāju augšanu.

Atzarošana noņem mirušos vai bojātos zarus.

Atzarošana palielina augļu kvalitāti, jo krūms augļu ražošanai patērēs vairāk enerģijas nekā jaunu lapu veidošanai.

 

Atzarojot melleņu krūmus, tiek iegūti labākas kvalitātes augļi. Augšējās ogas ir no aizauguša auga, bet četras apakšējās - no krūmiem, kurus katru gadu atzaro.

 

 

 

 

 

 

Kad atzarot mellenes?

Tāpat kā lielākajai daļai citu augļu koku un krūmu, melleņu atzarošana notiek ziemas vidū vai beigās. Tad var skaidrāk redzēt auga struktūru un noteikt, kuri zari ir jānoņem. Ziemā vecie zari izskatās ļoti atšķirīgi no jaunajiem pēc krāsas un faktūras (skat. Fotoattēlus zemāk). Turklāt pasīvās sezonas atzarošana rada augam mazāku stresu. Krūms atrodas neaktīvā augšanas stāvoklī, un ogļhidrātus ražojošie zaļumi netiek noņemti.Melleņu atzarošana var notikt jau decembra beigās. Tomēr iesakām gaidīt līdz februāra beigām vai marta sākumam.

Ir viegli atšķirt veco melleņu zaru no jauna. Jaunāki zari ir lokani un tumšā krāsā, savukārt vecie zari ir rupji mizoti un gaišāki.

 

Ja pienācīgi neapgriež melleņu krūmus, esošie zari noveco, bet jauni, augļus ražojoši zari netiek izveidoti. Vecākiem, neapgrieztiem melleņu krūmiem parasti ir vairāk lapu nekā ogas, un visas saražotās ogas ir mazas un ražotas tikai uz attālākajiem stublājiem.Noteikti izmanto tīru, asu atzarošanas aprīkojumu.
 

 

 

 

Melleņu atzarošana soli pa solim:

Novērtē savus melleņu krūmus vienlaicīgi. Sāc ar to, ka izgriez visus nokaltušos vai bojātos zarus. Nogriez šos stublājus līdz galam, kur tie pievienojas resnākam zaram. Neatstāj celmu aiz muguras, jo tas kalpo kā ieeja slimībā. Ja viss zars ir miris, nogriez to pie zemes.

Vispirms nogriez nokaltušos vai bojātos zarus

Pēc bojātu kātu noņemšanas nogriez visus sakrustotos zarus, it īpaši tos, kuri berzējas viens pret otru. Kad atzarošana ir pabeigta,  nepieciešama atvērta struktūra, kurā nav sakrustotu zaru. Nogriez sakrustotos zarus līdz augu pamatnei.

Noņem arī visus sakrustotos zarus vai tos, kuri berzējās viens pret otru.

 

 

 

Nobriedušiem melleņu augiem, kas nav griezti un ir pārauguši: Veic rūpīgu atjaunošanu, lai veicinātu jaunu stublāju veidošanos, nogriežot pusi zarus līdz galam līdz zemei. Vienmēr nogriez vecākos, biezākos. Tas liek jaunajiem augt no saknēm. Kad krūmam ir septiņi vai astoņi gadi, ražošana tiek ievērojami samazināta. Ja nenoņemat vecos zarus, augs nespēj radīt jaunus, ražīgākus stublājus.

Turpmāko divu līdz trīs gadu laikā izgriez atlikušos vecākos zarus, līdz paliek tikai jaunizveidotie. Augs turpinās ražot mērenu ražu, kamēr krūms tiks lēnām atjaunots.

 

 

 

Atjaunot vecas, aizaugušas mellenes nozīmē vecāko zaru izgriešana līdz pat zemei. 

 

Mēslošana pēc atzarošanas

Iestājoties pavasarim, apgrieztos melleņu krūmus mēslojiet ar skābei raksturīgu organisku granulētu mēslojumu, piemēram. Izpildi etiķetes norādījumus par pareizo lietojamo daudzumu. Pēc tam mulčē krūmus ar sasmalcinātu cietkoksnes mizu vai sasmalcinātām lapām. 

Izpildot šīs melleņu atzarošanas instrukcijas, būs produktīvi augi nākamajiem gadiem!

 

Melleņu atzarošana ir visai emocionāla..

Nav šaubu, ka melleņu atzarošana ir emocionāli smags darbs. Īpaši redzot, kā daudzi pumpuri tiek nogriezti. Bet nejūties vainīgs par zaru noņemšanu ar iespējamiem augļiem. Ja Tavs mērķis ir palielināt melleņu ilgtermiņa produktivitāti un izaudzēt lielākus augļus, tad pareiza atzarošana ir obligāta. Pēc darba pabeigšanas vienkārši paņem līdzi kādu vīnu!

Melleņu atzarošana ir ikgadējs darbs. Atzīmē kalendārā, lai neaizmirstu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Agnese Kante Šteina

Esmu Agnese, stādu plača "Lībieši" līdzīpašniece, augu entuziaste un šī raksta autore. Es ar smaidu Tevi sagaidīšu Lībiešos un pacienāšu ar tasi gardas tējas vai kafijas. Tiekamies pie mums!